Żołądek konia – Co dzieje się w żołądku konia?
Dostarczając codziennie różnorodnej paszy, bardzo obciążamy żołądek konia. Każdy kęs jedzenia trafia najpierw do ust, a następnie do żołądka. Pokarm konia najpierw styka się z błoną śluzową żołądka, która wyścieła wnętrze żołądka konia. I tu mogą pojawić się pierwsze problemy, gdy błona śluzowa żołądka jest ogólnie uszkodzona lub uszkodzona, a jej funkcja jest upośledzona. Niestety, w praktyce u koni często spotyka się patologicznie zmienioną błonę śluzową żołądka.
Jest to powszechnie określane jako „uszkodzenie” błony śluzowej żołądka. Jeżeli uszkodzenie sięga do głębszych warstw błony śluzowej żołądka, wówczas mamy do czynienia z głębokim uszkodzeniem tkanek i wtedy mówi się o „wrzodach”. Te wrzody żołądka są również znane jako „wrzody żołądka”. Ulcus to łacińska nazwa wrzodu, a liczba mnoga wrzodów to wrzód.
Te zmiany chorobowe i wrzody błony śluzowej żołądka są również koncepcyjnie grupowane i określane jako tak zwany „ zespół wrzodów żołądka u koni ” . Oznacza się to pierwszą literą czterech słów jako „ EGUS ”. Jeśli ktoś w stajni powie, że jego koń ma EGUS, od razu wiadomo, że muszą to być zmiany w błonie śluzowej żołądka połączone z uszkodzeniem komórek. Imiona angielskie stały się również niezbędne w hodowli koni.
Znamienne, że jest to syndrom, czyli splot różnych objawów, które mogą wystąpić jednocześnie.
Najpierw trafia do ust
Zanim pasza trafi do żołądka konia, jest mniej lub bardziej intensywnie przeżuwana w jamie ustnej i wytwarza się ślina.
U koni ślina wytwarzana jest w gruczołach ślinowych jamy ustnej. Koń ma trzy duże gruczoły ślinowe, z których ślina przyuszna wytwarza większość śliny. Koń ma również trzy mniejsze gruczoły ślinowe.
Im dłużej konie żują, tym większa jest ilość produkowanej śliny. Zasadniczo całkowita dzienna ilość śliny produkowanej przez konie zależy od dziennego czasu jedzenia (czasu żucia). Ślinianka przyuszna wytwarza ślinę tylko wtedy, gdy koń żuje.
Czas jedzenia zależy od struktury lub objętości, a co za tym idzie od rodzaju paszy. Konie jedzące paszę objętościową bogatą strukturalnie (np. siano) wymagają długiego okresu jedzenia na kilogram paszy objętościowej. Jednak taka sama ilość „skoncentrowanej paszy” o niskiej strukturze jest zjadana szybciej niż pasza objętościowa. W rezultacie na kilogram paszy objętościowej wytwarza się znacznie więcej śliny niż na kilogram paszy.
W zależności od masy ciała oczywiście według literatury koń powinien być w stanie wyprodukować nawet 40 litrów śliny dziennie . W przeliczeniu na 1 kg masy ciała koń potrzebuje średnio od 0,03 do 0,05 kg śliny dziennie. Dla konia ważącego 600 kg będzie to od 18 do 30 litrów śliny dziennie, która jest połykana do żołądka konia wraz z paszą! Jest to bardzo duża ilość, która odgrywa ważną rolę w uwzględnieniu dalszych procesów trawiennych w żołądku konia.
Najważniejsze jest teraz to, co zawiera ślina konia?
Ślina konia składa się w 99% z wody. Pozostały 1% zawiera minerały, białka i wodorowęglany (HCO 3 – ).
Wodorowęglan zasadniczo ma bardzo duże znaczenie fizjologiczne w metabolizmie koni w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Wodorowęglan to baza, która działa jak prawdziwy „rutynowy bufor”. Podczas buforowania powstaje woda i dwutlenek węgla. Ale wodorowęglan jest również ważny w ochronie zębów konia przed próchnicą.
Teaser: Wodorowęglan
Czytaj więcej
Ślina koni ma odczyn zasadowy i ma wartość pH pomiędzy 7,3 a 7,8. Jednakże zmierzono również wartości pH do 9. Ta wysoka wartość pH w ślinie jest spowodowana dużą zawartością jonów wodorowęglanowych w ślinie. Wartość pH śliny może się różnić w zależności od osoby, ponieważ zawartość wodorowęglanów w ślinie również podlega naturalnym wahaniom.
Teaser: Wartość pH
Czytaj więcej
Wykazano, że czas żucia nie ma wpływu na stężenie wodorowęglanów w ślinie koni. W niedawnym skandynawskim badaniu średnia zawartość HCO 3 – pozostała niezmieniona na poziomie 27,1 i 27,5 mM HCO 3 – przed i po 50-minutowym okresie żucia . Stosowanie różnych podstawowych pasz (trawa, siano, kiszonka czy sianokiszonka) również nie miało wpływu na zawartość wodorowęglanów w ślinie. Bezwzględną całkowitą ilość wodorowęglanów można zatem zwiększyć jedynie poprzez zwiększenie całkowitej ilości śliny, dając koniom możliwość długiego i intensywnego żucia.
Ślina ma następującą funkcję:
- Rozcieńczenie paszy dla koni tak, aby była śliska i łatwo mogła zostać połknięta przez żołądek konia
- Neutralizacja kwaśnego soku żołądkowego, w wyniku czego powstaje woda i dwutlenek węgla, które docierają do worka ślepego żołądka (Sacchus caecus) i tam ulegają dalszemu rozkładowi
Powinno to zasadniczo zapobiec niebezpiecznemu zakwaszeniu tej części żołądka. Jednak część żołądka pozbawiona gruczołów jest raczej słabo zabezpieczona przed potencjalnym zakwaszeniem. Jeśli kwasowość treści żołądkowej przezwycięży ten mechanizm ochronny, u koni mogą rozwinąć się bolesne zmiany na błonie śluzowej żołądka, a nawet wrzody żołądka .
Żołądki koni są wyjątkowe
Zanim zostaną opisane objawy uszkodzenia błony śluzowej żołądka, bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się kilku rzeczy na temat budowy i funkcji żołądka konia.
Chociaż trawiony jest obszerny pokarm pochodzenia wyłącznie roślinnego, żołądek konia jest tak zwanym żołądkiem „jednorodnym” , który składa się tylko z jednego żołądka. Dla porównania, krowa, która również trawi wyłącznie obfity pokarm roślinny, ma żołądek wielojamowy, składający się z różnych żołądków.
Żołądek konia jest stosunkowo mały w stosunku do masy ciała . Objętość żołądka konia podawana jest na ok. 5 do 18 litrów dla dorosłego konia, zatem można przyjąć, że pojemność jest raczej niewielka. Oznacza to, że żołądek konia może w sposób ciągły wchłaniać i trawić jedynie niewielkie ilości pokarmu.
Oprócz prostego wchłaniania paszy, żołądek miesza także paszę konia z sokiem żołądkowym i zawartymi w nim substancjami. Dorosły koń wytwarza dziennie dużą ilość soku żołądkowego (ok. 6-8 litrów). Aby pasza dla koni zmieszała się z sokiem żołądkowym i dalej ją przetransportowała, perystaltykę żołądka pobudza hormon serotonina, który wytwarzany jest w błonie śluzowej żołądka.
Żołądek konia zawsze przekazuje niestrawioną pastę porcjami do jelita cienkiego i selekcjonuje niestrawiony pokarm według jego wielkości. Większe części (> 1 mm) muszą pozostać w żołądku i nie dotrzeć jeszcze do jelita cienkiego.
Anatomicznie żołądek konia można podzielić na część zawierającą gruczoły (pars gruczołowe) i część pozbawioną gruczołów (skórną) (pars non-glandularis) błony śluzowej żołądka.
Błona śluzowa żołądka | |
Gruczołowe (gruczoły wpustowe, dna i odźwiernika) | bezgruczołowy (skórny) |
Produkcja w błonie śluzowej żołądka
W różnych komórkach gruczołów powstają ważne substancje, które są uwalniane bezpośrednio do soku żołądkowego konia i pełnią różne funkcje:
Tkanina | funkcjonować | miejsce edukacji |
pepsynogen (enzym trawienny) | Prekursor pepsyny do trawienia białek | Główne komórki gruczołów dna oka |
Kwas solny (HCl) | zakwaszać treść żołądkową (obniżać wartość pH) | z komórek okładzinowych gruczołów dna oka |
Dwuwęglan | Poniżej warstwy śluzowej działa buforująco na powierzchnię nabłonka (samoistna ochrona gruczołowej błony śluzowej żołądka) | z gruczołów odźwiernikowych i sercowych |
Histamina (biogenes Amin) | w celu promowania produkcji kwasu solnego | ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki ECL) |
Gastryna (hormon tkankowy) | w celu promowania produkcji kwasu solnego | głównie ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki G) |
Somatostatyna (hormon) | hamuje gastrynę, a tym samym hamuje wytwarzanie kwasu solnego (ujemne sprzężenie zwrotne przy niskim pH) | głównie ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki D) |
Serotonina (hormon tkankowy i neuroprzekaźnik) | w celu pobudzenia krążenia krwi i zwiększenia perystaltyki żołądka/opróżniania żołądka | ze strefy gruczołów odźwiernikowych (komórki ECL) |
sekretyna (hormon) | hamować czynność motoryczną żołądka i spowalniać opróżnianie żołądka | głównie z gruczołów odźwiernikowych (komórki S) |
W błonie śluzowej żołądka konia znajdują się również inne typy komórek, które wytwarzają ważne substancje (w tym hormony). Substancje te mogą z kolei mieć wzajemny wpływ na wytwarzanie substancji w gruczołach dna oka. Ważna produkcja kwasu solnego w komórkach okładzinowych błony śluzowej gruczołów jest aktywowana przez dwie substancje: histaminę i gastrynę. Dodatkowo gastryna może również zwiększać uwalnianie histaminy.
Wartość pH żołądka należy zawsze uważać za główną zmienną kontrolną.
W gruczołowej części żołądka znajdują się komórki błony śluzowej żołądka (osłonki śluzowej), które uwalniają wodorowęglan (HCO 3 – ) do błony śluzowej żołądka. Dzięki wodorowęglanowi śluzu żołądkowego wolne jony H + z soku żołądkowego mogą być buforowane na błonie śluzowej żołądka i wzrasta wartość pH. Jest to bardzo ważne, ponieważ może chronić błonę śluzową żołądka przed normalnym samotrawieniem.
Kwas wytwarza się w żołądku konia w sposób ciągły, więc gdy koń nie ma jedzenia, wartość pH w żołądku stale spada. Po 24 godzinach bez karmienia koni zmierzono wartość pH w żołądku na poziomie około 1,6!Wartość pH treści żołądkowej jest znacznie obniżona w wyniku wytwarzania kwasu solnego (produkcja HCl) w części żołądka zawierającej gruczoły (gruczoły dna żołądka). W tym kwaśnym środowisku wartość pH jest na bardzo niskim poziomie (1 do 2). Teraz białka paszowe można poddać denaturacji, a pepsynogen można przekształcić w proteazę pepsynę w celu trawienia białka. Kwas powstający w żołądku inicjuje trawienie pokarmu.
Teaser: Pepsyna
Czytaj więcej
Działanie konserwujące
Co więcej, kwas solny może
również zabijać szkodliwe mikroorganizmy w żołądku , ponieważ te mikroorganizmy nie mogą przetrwać przy tak niskiej wartości pH. Zasadniczo kwas ma działanie konserwujące, jeśli szkodliwe mikroorganizmy dostaną się do żołądka wraz ze skażoną paszą.
krążenie krwi
Zwiększony przepływ krwi w gruczołowej części żołądka sprzyja również
ochronie błony śluzowej żołądka przed samostrawieniem. Wysoki przepływ krwi optymalnie zaopatruje błonę śluzową w tlen i składniki odżywcze, dzięki czemu może wytworzyć się wystarczająca ilość śluzu żołądkowego i wodorowęglanów. Z drugiej strony substancje szkodliwe dla błony śluzowej żołądka (np. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe) również można szybko usunąć dzięki optymalnemu krążeniu krwi.
Część żołądka bez gruczołów (Pars non-glandularis) pokryta jest skórną błoną śluzową żołądka. Ta skórna błona śluzowa żołądka jest słabo ukrwiona, więc dopływ składników odżywczych i tlenu przez krew również jest zmniejszony.
Jednakże brakuje rzeczywistej warstwy śluzu jako bariery ochronnej na skórnej błonie śluzowej żołądka. Chociaż komórki błony śluzowej skóry są w stanie buforować kwas w komórkach, w samym żołądku kwas żołądkowy jest buforowany jedynie przez wodorowęglan. Duże ilości wodorowęglanów docierają do początku żołądka poprzez ślinę podczas jedzenia.
W rezultacie skórna błona śluzowa żołądka jest szczególnie podatna na negatywne działanie kwasu żołądkowego.
Samoregeneracja błony śluzowej żołądka
Koń regeneruje niewielkie uszkodzenia błony śluzowej żołądka bardzo szybko w ciągu godziny. Ciągła regeneracja błony śluzowej żołądka trwa zwykle od 3 do 6 dni.
Co oznacza termin ESGD lub EGGD?
Uszkodzenie błony śluzowej żołądka jest często opisywane jako „wrzód żołądka”. W celu określenia uszkodzenia błony śluzowej żołądka w ostatnich latach często używa się bardziej szczegółowych terminów określających uszkodzenie błony śluzowej żołądka.
Powszechnie używany jest angielski termin „ E quine G astric Disease ” (w skrócie EGD), który oznacza chorobę żołądka u koni . Ponadto obecnie znana jest dokładna lokalizacja uszkodzenia błony śluzowej żołądka konia.
Jak już wspomniano, żołądek konia składa się z części, której błona śluzowa zawiera gruczoły (błona śluzowa gruczołowa, pars gruczołowaty) i części, która nie ma gruczołów (błona śluzowa skóry, pars nonglandularis).
Uszkodzenie błony śluzowej gruczołów nazywa się chorobą gruczołową żołądka koni (EG GD ) , a uszkodzenie błony śluzowej skóry nazywa się chorobą płaskonabłonkową koni ( ES GD).
EGUS ( zespół wrzodu żołądka u koni ) _ _ | |
EGGD ( choroba żołądkowo – jelitowa koni ) _ _ | ESGD ( choroba płaskonabłonkowa koni ) _ _ _ _ |
Ze względu na wiele skrótów, na początku wydaje się to bardzo zagmatwane. Stało się to jednak bardzo ważne, ponieważ wrzody żołądka diagnozuje się również w wyściółce gruczołów i należy zastosować specjalne leczenie. U koni nie wszystkie wrzody żołądka są takie same.
Chcesz przeczytać więcej o objawach i przyczynach wrzodów żołądka u koni? Kliknij tutaj, aby przeczytać artykuł specjalistyczny!
Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia koni z wrzodami żołądka.
13 stycznia 2023 dr hab. Ernst Stephan SALVANA TIERNAHRUNG GmbH
Koń z problemami żołądkowymi? Nie musi być. Poznaj już teraz naszą koncepcję żołądka SALVANA!
Czy Twój koń ma problemy żołądkowe?
W takim razie poznaj już teraz nasz odpowiedni produkt na żołądek:
Szybka pomoc dla koni z ostrymi problemami żołądkowymiW ostrych przypadkach w celu szybkiej stabilizacji wartości pH w żołądkuWysoka smakowitość połączona z szybkim efektemDo karmienia przez żłób lub ręcznie, bez żadnych strat„Pierwsza pomoc” dla koni z problemami żołądkowymi