Wrzody żołądka u koni – objawy i przyczyny
W praktyce często pojawia się pytanie, jak wcześnie rozpoznać, czy u Twojego konia mogą wystąpić wrzody żołądka. Można wówczas podjąć w odpowiednim czasie odpowiednie środki, aby oszczędzić cierpieniom konia. Jednak objawy nie zawsze są jasne, ale niektóre objawy nadal można wymienić. Uderzające jest to, że wrzody żołądka u niektórych koni nie dają żadnych objawów.
Objawy wrzodów żołądka u koni
- Poważny spadek wydajności i utrata masy ciała
- Ogólnie zły stan organizmu
- Zmiana apetytu aż do utraty apetytu (brak apetytu)
- Ból np. przy napinaniu paska (pasek na siłę)
- Zmiany w zachowaniu (w tym wyrażanie bólu), np. nerwowość, nerwowość, agresywność, zabawy językiem, zgrzytanie zębami (bruksizm), flehmen, żucie, zwiększone leżenie
- Kolka powtarzająca się w pewnych odstępach czasu
- Kotwassera
Właściciel konia często nawet nie zauważa, że jego koń ma problemy z błoną śluzową żołądka .
Zasadniczo należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli istnieje podejrzenie wrzodów żołądka u konia.
Tylko lekarz weterynarii może postawić jasną diagnozę za pomocą gastroskopii. Bada się błonę śluzową skóry i błonę śluzową gruczołów żołądka konia. Stosowanie laboratoryjnych testów diagnostycznych jest obecnie utrudnione.
Diagnostyka laboratoryjna wrzodów żołądka u koni
W badaniu przeprowadzonym w USA stężenie sacharozy w moczu konia wykorzystano do diagnozowania wrzodów żołądka u koni w błonie śluzowej skóry. Konie z wrzodami żołądka miały znacząco zwiększone stężenie sacharozy w moczu. W wyniku przeprowadzonych badań badanie moczu określono jako wiarygodne, choć „nie doskonałe”, dlatego jego zastosowanie w diagnostyce jest ograniczone.
Jakie są przyczyny wrzodów żołądka u koni
Rozwój skórnych zmian w żołądku lub wrzodów żołądka (ESGD) u koni jest wieloczynnikowy. Oznacza to, że nie można zidentyfikować jednej przyczyny , lecz raczej wiele czynników, które na siebie wpływają.
Wynikiem wszystkich niepożądanych zmian jest zawsze uszkodzenie przez kwas komórek wyściółki żołądka (komórek błony śluzowej).
Szkodliwy kwas może składać się z:
- kwas chlorowodorowy
- kwas mlekowy
- lotne kwasy tłuszczowe (np. kwas octowy, kwas propionowy, kwas masłowy)
- Kwasy żółciowe
Jak już opisano w naszym artykule o żołądku „Żołądek konia” , kwas solny jest wytwarzany w żołądku konia , podczas gdy kwasy żółciowe z jelita cienkiego (dwunastnicy) mogą przedostawać się z powrotem do żołądka (refluks).
Lotne kwasy tłuszczowe mogą być wytwarzane bezpośrednio w żołądku podczas fermentacji bakteryjnej paszy skrobiowej lub mogą być wchłaniane poprzez sianokiszonkę.
W rzeczywistości w gruczołowej błonie śluzowej żołądka (EGGD) nie mogą wystąpić żadne zmiany ani wrzody spowodowane uszkodzeniem kwasu. Jak już opisano, błona śluzowa gruczołowej części żołądka zawsze jest narażona na działanie kwasowości, czyli niskiego pH.
Czynniki ryzyka wrzodów żołądka u koni są różnorodne i zostaną przedstawione w przeglądzie jako przykład.
Niektóre czynniki ryzyka wystąpienia zmian i wrzodów żołądka u koni:
- Leki przeciwbólowe: niesteroidowe leki przeciwbólowe (NLPZ)
- Rasa: Konie gorąco i zimnokrwiste
- Uprawa: hodowla stajni i pastwisk
- Zastosowanie: silne obciążenie fizyczne (praca), starty w zawodach
- Stres: transport, zmiana stajni, odsadzanie źrebiąt
- Zarządzanie żywieniem/projektowanie racji pokarmowych:
- Czas przyjmowania pokarmu, okresy postu (dłuższe okresy postu) > 6 godz
- Niewystarczające spożycie strukturyzowanej paszy objętościowej: < 1% masy ciała
- Za dużo „kwaśnego” pożywienia: np. zwiększona ilość sianokiszonki
- Zbyt wysokie naturalne stężenie bakterii kwasu mlekowego w paszy
- za mało wypasu
- Dzienne spożycie skrobi na posiłek jest zbyt wysokie: > 1 g skrobi/kg masy ciała na posiłek
- Pasza o strukturze o ostrych krawędziach (podrażnienie mechaniczne), np. siekana lucerna
- Reżim podlewania: brak ciągłego dostępu do wody
Lek przeciwbólowy
W praktyce donoszono, że podawanie leków przeciwbólowych może zwiększać ryzyko wrzodów żołądka u koni.
rasa konia
Konie zimnokrwiste rzadziej
zapadają na wrzody żołądka niż konie pełnej krwi lub kłusaki
. Z pewnością można to przyćmić lub zintensyfikować innymi efektami, takimi jak wykorzystanie koni. Aktywne sporty szczególnie wpływają na konie pełnej krwi, kłusaki i inne rasy koni. Kucyki nie wydają się być tak dotknięte wrzodami żołądka. U dzikich koni stwierdzono również uszkodzenie błony śluzowej żołądka .
W innych badaniach nie udało się jednak określić predyspozycji niektórych ras koni do występowania zmian na błonie śluzowej żołądka.
Utrzymanie koni
W niektórych badaniach wymienia się trzymanie koni w stajniach jako możliwą przyczynę
uszkodzeń żołądka , natomiast trzymanie koni na pastwisku jest oceniane pozytywnie , ponieważ można zagwarantować ciągłe pobieranie paszy .
Czysta stajnia jest prawie na pewno czynnikiem ryzyka, jeśli nie można zagwarantować kontaktu z innymi końmi. Brak kontaktu z innymi zwierzętami powoduje stres, który może sprzyjać powstawaniu wrzodów żołądka. Jeśli trzymane są w otwartych stajniach przez cały rok, prawdopodobnie zmniejszy się ryzyko wystąpienia zmian żołądkowych .
W zasadzie rzadziej występowały wrzody żołądka u koni trzymanych na pastwisku niż u koni trzymanych w boksach. Należy zawsze pamiętać, że w grę mogą wchodzić także inne efekty. Zakłada się, że wypas oznacza ciągłe pobieranie pokarmu oraz że wytwarzanie i przepływ śliny nie są zakłócane, w związku z czym można buforować kwas żołądkowy.
Stosowanie siatki na siano symuluje pobieranie paszy na pastwisku, a także sprzyja ciągłemu przepływowi śliny.
Obciążenie konia
Podczas pewnych wzorców ruchu koni (np. szybkich chodów) ciśnienie w jamie brzusznej może pod wpływem stresu przesunąć zawartość żołądka bezpośrednio na skórną błonę śluzową żołądka. Powoduje to przedostawanie się zwiększonej ilości kwasu żołądkowego do błony śluzowej skóry i może ją uszkodzić. U osób aktywnych fizycznie ciśnienie w jamie brzusznej prowadzi do refluksu i pojawia się zgaga.
Bardzo częsty trening (intensywność treningu) koni (ok. 5 do 6 razy w tygodniu) również zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Zakłada się, że częsty trening zmniejsza dopływ krwi do błony śluzowej gruczołów i tym samym powoduje stres fizjologiczny.
Stres u koni
Stres jest zdrowy nie tylko dla ludzi, ale także dla koni. Potencjalnymi czynnikami ryzyka są liczne czynniki stresowe.W niektórych przypadkach dochodzi do przesadnej reakcji stresowej na całkowicie normalne bodźce, co może następnie prowadzić do zmian gruczołowych żołądka.
Przegląd możliwych czynników stresogennych:
- Brak kontaktu społecznego, stres społeczny
- Transport
- Udział w turnieju lub wyścigu
- Pobyt w szpitalu/operacje/badania lekarskie
- Stabilna zmiana
- Liczba jeźdźców lub opiekunów na konia, częste zmiany jeźdźców lub opiekunów
Zarządzanie żywieniem/projektowanie racji żywnościowych
Czas przyjmowania paszy
W warunkach odpowiednich dla gatunku koń, a tym samym jego żołądek, spożywa
pokarm łącznie przez około 14 do 16 godzin dziennie. Przerwy pomiędzy pobraniem paszy trwają maksymalnie 2 godziny, dzięki czemu zawsze jest zapewnione ciągłe pobieranie paszy. Żołądek nigdy nie jest całkowicie pusty, a opróżnianie żołądka odbywa się równomiernie. Osiąga się to poprzez karmienie koni np. sianem ad libitum (do bezpłatnego wywozu). W praktyce „karmienie siana do woli” dla kuców należy z pewnością nieco ograniczyć, ponieważ doświadczenie pokazuje, że kuce mają duży apetyt, co może powodować inne problemy.
Zaburzenia opróżniania żołądka opisano w związku ze zmianami w żołądku. W zasadzie dłuższe okresy postu są dla koni niedopuszczalne i mogą w oczywisty sposób prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
Spożycie strukturyzowanej paszy objętościowej
Codzienne podawanie strukturyzowanej paszy objętościowej, jaką jest późno skoszone siano, w połączeniu z odpowiednio dużą zawartością włókna surowego, stanowi podstawę żywienia odpowiedniego dla koni, a przez to łagodnego dla żołądka.
Dzienna ilość paszy objętościowej dla koni dorosłych:
włókno surowe nierozdrobnione: > 18% błonnika surowego/TS w całkowitej racji pokarmowej
lub paszy objętościowej (np. siano): > 1,5 kg na 100 kg masy ciała
W latach, gdy na przykład ze względu na warunki pogodowe brakuje siana, w żadnym wypadku nie wolno zmniejszać dziennej ilości paszy objętościowej. Następnie należy obliczyć rekompensatę w postaci zwiększonego wykorzystania słomy paszowej, stosując kalkulację racji pokarmowych. Zasadniczo należy zaznaczyć, że stosowanie słomy jako jedynej paszy objętościowej w dziennej racji pokarmowej może faktycznie zwiększyć prawdopodobieństwo uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W związku z tym w żywieniu koni nie wszystkie surowe włókna są takie same!
Pobieranie sianokiszonki
Nie każda kiszonka jest taka sama. Aby móc porównać różne kiszonki, należy najpierw poznać zawartość suchej masy w kiszonkach.
Klasyfikacja kiszonek ze względu na zawartość suchej masy (zawartość TS) w procentach:
Zawartość DM (%) | Przeznaczenie | Udział kwasów pofermentacyjnych w suchej masie (%) |
32 – 55 | Więdnąca kiszonka | ok. 6,0 do 8,0% |
55 – 75 | Heulaż | |
75 – 85 | Wilgotne siano/fermentowane siano | |
>85 | Hej |
Tak zwane kiszonki więdnące mają najniższą zawartość suchej masy i dlatego są znacznie bardziej wilgotne w dotyku niż np. sianokiszonka. Te zwiędłe kiszonki stosuje się w żywieniu bydła mlecznego i nie należy ich podawać koniom. Powodem tego jest wyższa zawartość kwasów pofermentacyjnych w porównaniu do siana . Te kwasy fermentacyjne powstają podczas kiszenia z węglowodanów zawartych w trawie i obniżają wartość pH kiszonki, rozpoczynając konserwację.
Teaser: Kwasy fermentacyjne
Czytaj więcej
Ponieważ kiszenie traw polega głównie na fermentacji kwasu mlekowego, większość kwasów fermentacyjnych składa się z kwasu mlekowego, który określa wartość pH kiszonki. Z literatury wynika, że analizy sianokiszonki z hodowli koni wykazały ekstremalne poziomy kwasu masłowego (0 do 0,86% w s.m.), kwasu octowego (0 do 1,62% w s.m.) i kwasu mlekowego (0,01 do 5,07% w sm. DM). W porównaniu do zwiędłych kiszonek, sianokiszonka dla koni ma na ogół niską zawartość kwasów fermentacyjnych ze względu na niższą intensywność fermentacji sianokiszonki.Do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych zalicza się różne kwasy tłuszczowe, które mają ogromne znaczenie w opisie jakości fermentacyjnej kiszonki. Przy produkcji zwiędniętej kiszonki dla krów mlecznych obowiązują wytyczne, których nie należy przekraczać. Istnieją również szczegółowe wytyczne dotyczące produkcji sianokiszonki dla koni, ale nie są one jeszcze dobrze znane w praktyce.
Wartości orientacyjne dla optymalnej zwiędniętej kiszonki/sianokiszonki:
Przeznaczenie | Zawartość w suchej masie (%) | |
Więdnąca kiszonka | Heulaż | |
Kwas masłowy | < 0,3% | 0,0 % |
Kwas octowy i propionowy | < 3,0% | < 1,0% |
Jeśli to możliwe, kiszonki o dużej zawartości tych kwasów fermentacyjnych nie powinny być podawane koniom o wrażliwym żołądku, gdyż kwas dostający się do żołądka może uszkodzić skórną błonę śluzową żołądka. Siano jest tutaj alternatywą.
Naturalna zawartość bakterii
paszy dla koni z bakteriami kwasu mlekowego
Naturalna zawartość bakterii kwasu mlekowego w paszy może być zbyt wysoka, przez co zbyt wiele bakterii kwasu mlekowego przedostaje się do żołądka i tworzy kwas mlekowy z węglowodanów.
Pasza podstawowa zawiera naturalną zawartość bakterii kwasu mlekowego, które są wszechobecne. Jest to szczególnie wykorzystywane na przykład przy produkcji kiszonki, ponieważ bakterie kwasu mlekowego przylegające do trawy inicjują proces zakiszania, tworząc kwas mlekowy i powodując trwałe zabezpieczenie trawy, na przykład w postaci sianokiszonki.Co więcej, właściciel konia może, mniej lub bardziej nieświadomie, podać swojemu koniowi dodatkowe bakterie kwasu mlekowego, na przykład poprzez podawanie mu świeżego jogurtu/kefiru ze sklepu spożywczego. Mogło to mieć dobre intencje, aby zapewnić probiotyczne wsparcie dla przewodu żołądkowo-jelitowego konia .
Może się jednak zdarzyć coś odwrotnego, ponieważ bakterie kwasu mlekowego znajdujące się już w żołądku metabolizują węglowodany z pożywienia do kwasu mlekowego, a tym samym jeszcze bardziej obniżają wartość pH w żołądku.
Jest to również powód, dla którego zgodnie z prawem UE dodatki na bazie bakterii kwasu mlekowego nie mogą być obecnie dodawane do paszy dla koni jako probiotyki.
Konie z problemami żołądkowymi powinny unikać podawania świeżego jogurtu/kefiru, gdyż jest to kolejny czynnik ryzyka.
Wejście histaminy
Sianokiszonka zawiera także tzw. „aminy biogenne”. Histamina jest również jedną z amin biogennych.Histamina wspomaga produkcję kwasu solnego w żołądku konia . W związku z tym, w przypadku zwiększonego przedostawania się egzogennej histaminy poprzez sianokiszonkę, nie można wykluczyć pojawienia się dodatkowego czynnika ryzyka wystąpienia zmian żołądkowych.
Teaser: Histamina
Czytaj więcej
Zawartość skrobi w paszach treściwych dla koni
Całkowita ilość skrobi spożytej w paszy uzupełniającej również stanowi czynnik ryzyka wystąpienia wrzodów żołądka u koni.W obliczeniach należy uwzględnić procentową zawartość skrobi w paszy oraz ilość paszy podawanej na posiłek. Przykładowo, jeśli w skrajnych przypadkach granulat zawiera 50% skrobi i podaje się 1,2 kg tego granulatu na posiłek, to koń otrzymuje matematycznie 600 g skrobi na posiłek. Przy wadze 600 kg oblicza się to jako 1 g skrobi na kg masy ciała i posiłku. Może to już oznaczać zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
Maksymalne spożycie skrobi:
• 1 g skrobi na kg masy ciała i posiłku lub
• 2 g skrobi na kg masy ciała na dzień
Zwiększona ilość skrobi w żołądku może być następnie fermentowana przez bakterie, tworząc kwasy organiczne. Te lotne kwasy tłuszczowe są wchłaniane przez komórki błony śluzowej i prowadzą do miejscowego obrzęku komórek z towarzyszącymi zmianami w błonie śluzowej żołądka.
Teaser: Siła w żołądkach koni
Przeczytaj więcej
Pasza dla koni o strukturze o ostrych krawędziach (podrażnienie mechaniczne)Jak już opisano w pierwszym artykule specjalistycznym, zasadniczy wpływ ma struktura paszy dla koni. Porównanie siana i
paszy treściwej dotyczyło ilości wytwarzanej śliny i ilości wodorowęglanów wytwarzanych w celu buforowania kwasu żołądkowego.18 stycznia 2023 dr hab. Ernst Stephan SALVANA TIERNAHRUNG GmbH
Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia koni z wrzodami żołądka!
Koń z problemami żołądkowymi? Nie musi być! Poznaj już teraz naszą koncepcję żołądka SALVANA!
Czy Twój koń ma problemy żołądkowe?
W takim razie już teraz poznaj naszą odpowiednią paszę uzupełniającą:
Do długotrwałej ochrony żołądka koni
- Do długotrwałej ochrony żołądka koni
- Kompleks huminowy tworzy delikatny film ochronny na błonie śluzowej
- Wspomaga gojenie uszkodzonych komórek wyściółki żołądka
- W korzystnej formie drażetek bez strat w poborze paszy